Amatör Balıkçılar İçin Uzmanından Tavsiyeler

0
75
Amatör Balıkçılar İçin Uzmanından Tavsiyeler

Balık tutmak en güzel stres atma yöntemlerinden biridir. Uzun süre hareketsiz beklemek, balığın oltaya takıldığı andaki hareketi hissedip heyecanlanmak, saatlerce oltanın hareketine odaklanmak… Balık tutmayı bilenler, bu anların kıymetini iyi bilirler. En ucuz tatil fırsatları olarak sizlere bu yazımızda, amatör balıkçılar için uzman ellerden edindiğimiz bilgileri aktaracağız. Balıkçılığa yeni adım atanlara yol gösterecek nitelikte bilgiler içeren yazımızda, ufak birkaç ipucu vereceğiz.

Nasıl başlamalı?

Balık tutmaya başlamak için öncelikle balıklar hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Hangi balığın tutulacağına, balıkların ne ile avlanabileceğine, balığın nerelerde ve ne zaman bol bulunacağına dair bilgiler edinilmelidir. Balık yemleri, balık takımları, takım bağlama şekilleri, kurşun ağırlıkları ve olta çeşitleri gibi pek çok detay vardır balıkçılıkta. Ayrıca yemin oltaya takılış biçimi ve oltanın kullanılma biçimi de oldukça önemlidir.

En güzel bilgi deneyimle elde edilir fakat yanlış tecrübelerle zaman kaybetmek istemiyorsanız tavsiyelerimize kulak verebilirsiniz.

Yeterli bilgiye sahip olduktan sonra balık malzemeleri satan bir yerden malzeme alabilirsiniz.

Amatör Balıkçılar İçin Uzmanından Tavsiyeler

Balık malzemeleri alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Balık malzemesi alınırken yapılan hatalardan biri de “hepsinden alayım, ne denk gelirse” mantığıdır. Bu son derece yanlış bir durumdur, çünkü balık tutmaya stres atmak için gidiyorsunuz streslenmek için değil. Hangi balığı tutacağınıza karar verdiyseniz ona uygun takımları almanız yeterlidir. Ekstra başka şeyler almak, sadece malzeme çantanızdaki karışıklığı artıracaktır ve balık tutma sırasında elinizi oyalayacaktır.

Gideceğiniz yerin de çok büyük bir önemi vardır. Zira her balık her yerde olmaz. Örneğin kefaller kıyıya yakın yerlerde olurlar. Sabahın erken saatlerinde ve güneş batarken su yüzeyine yakın yerlerde çoğalırlar. Ekmek atmanız yeterlidir, ekmeğin bayatlığı veya tazeliği balıklar için önemlidir. Bu şekilde pek çok detay vardır. Karagöz, sarıgöz ve çipura gibi balıklar daha diplerde olurlar. Çipura tutanların 4 ya da 6 numara takım kullanmaları gerekirken, kefal tutacak balıkçılar daha çok Kıbrıs olta takımını kullanırlar.

Gelelim malzemelerin fiyatlarına. 5’li ya da 3’lü olta takımlarını 2 ya da 3 liraya bulabilmeniz mümkün. Kurşunlar ağırlıklarına göre farklı fiyatlarda olabiliyor. Örneğin 50’lik kurşun 50 kuruş iken, 75’lik kurşun 75 lira civarındadır.

Hangi balık yemi alınmalıdır?

Birçok balık yemi bulunmaktadır. Sülün, boru kurdu, midye, karides, tavuk ve ekmek parçaları gibi yemler balık yakalamak için kullanılabilir. Boru kurdunu her balık türü sevdiği için, en rahat kullanılabilecek yem türü boru kurdudur. Kefaller ekmeğe gelirken, çipura, levrek ve melanur balığı sülün, boru kurdu ya da midye ile rahatlıkla avlanabilir. Midyenin kancaya takılması biraz daha zor olduğu için daha az tercih edilir. Makasla kesilerek kullanılması önerilir.

En ucuz tavsiyeleri olarak amatör balıkçıların, balık tutmaya yeni başlayanların bilmeleri gereken birkaç önemli noktayı sizlerle paylaştık. Rastgele!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here