Balıkçılıkta Kullanılabilecek Ucuz Malzemeler

0
62
Balıkçılıkta Kullanılabilecek Ucuz Malzemeler

Balık yakalamak için deniz balıkçılığında ağ kullanılır. Irmak, akarsu ya da göl gibi yerlerde balık avlamak için olta malzemeleri kullanılır. Dip oltası ve mantarlı olta en çok kullanılan olta çeşitleridir. Ucuz tatil fırsatları olarak sizlere balıkçılıkta kullanılabilecek ucuz malzemeleri sıralayacağız.

Olta

Balık tutmak için kullanılan mantara veya kasnağa sarılmış fakat üstünde hiçbir şey olmayan düzenek, oltadır. Oltalarda, daha sağlam oldukları için karbon kamışlar tercih edilir. Kazıklar ise demirden ya da plastikten seçilebilir. Derinlerde avlanacaksa uç kısma kurşun takılır, yüzeyde balık tutulacaksa alta kanca üste şamandıra eklenir.
Misina (Olta İpi)

Olta balıkçılığı yapanlar için misinanın kalitesi büyük önem taşır. Şu an kullanılan naylon ipler yerine eskiden at kuyruğundan alınan kıllar örülerek birleştiriliyor ve bunlar birbirlerine eklenerek misinalar yapılıyordu. Keten, kenevir ve keçi kılı da aynı amaçla misina yapımında kullanılabiliyordu. Günümüzde kullanılan olta ipleri naylondan ya da plastikten yapılır. Misina oldukça uzun bir üründür. Bu yüzden kullanılmış ya da düğümlü misinalar ile balık avlamak çok da mantıklı değildir. Düğümlü misinalar atılmalı ve yenisi ile değiştirilmelidir yoksa ilk olta atışında düğüm yerinden kopabilirler.

Balıkçılıkta Kullanılabilecek Ucuz Malzemeler

Mantarlar

Doğru mantar seçimi balık avcılığında önemli bir husustur. Mantarın büyüklüğü yapılan takımla uyumlu olmalıdır. Çok büyük ya da çok küçük olmaması gerekir. Örneğin 0,50 çaplı 100 metre olta ipi için 4 numara mantar uygundur. Oltanın uzunluğu daha çok olacaksa 5 numara tercih edilebilir. Mantarlar ayrıca iğneleri saklamak için de kullanılabilir. İğnelerin ucu açıkta kalmayacağı için hem bir yere batmazlar hem de uçları muhafaza edilmiş olur. Mantarların yerini son zamanlarda kasnaklar almaya başlamıştır.

Fırdöndüler

Paslanmaz sarı madenden yapılan fırdöndüler iki halkadan oluşurlar. Bir halkasına beden diğer halkasına ise misina bağlanır. Ağır yüklerde kolayca dönebilen fırdöndüler tercih edilir. Plastik yatağı olan, gam oluşmasına izin vermeyen fırdöndüler daha pahalıdır. Denizde her renk fırdöndü kullanılabilirken tatlı sularda siyah ya da koyu renkli fırdöndüler seçilir.

Balıkçılıkta Kullanılabilecek Ucuz Malzemeler

Olta İğnesi (Kanca)

Paslanmayan ve ucu sivri kancalar tercih edilmelidir ki av başarılı geçsin. Uç kısmı kütleşen kancalarla balık avlanması mümkün değildir. Tatlı su balıkçılığında daha çok üçlü kanca tercih edilir. Turna ve levrek avlarken kancalara yapay ya da doğal yemler takılır.

Kurşun, yünlüler, zokalar, yüksükler, seğirtmeler, çarpmalar, yüzen ağırlıklar, plastik yemler ve yapay balıklar balıkçılıkta kullanılan diğer malzemelerdir. En ucuz tatil fırsatları olarak sizlere uygun fiyatlı balıkçılık malzemelerini listeledik. Rastgele..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here