Kapadokya’da Harika Bir Haftasonu Tatiline Ne Dersiniz?

0
81

İç Anadolu’nun ortasında adeta Mars gezegenini andıran ve kesinlikle bu Dünya’ya ait olmadığına inanılan masalsı yer Kapadokya’dan bahsediyoruz. Her biri bir doğa harikası olan peri bacaları bu masalsı diyarın en dikkat çekici yerlerinin başında geliyor. Öyle ki peri bacalarının oluşum hikâyesi bile bu çekiciliği daha da ilginç bir hale dönüştürüyor. Milyonlarca yıl önce Kapadokya’nın bulunduğu bölgede gerçekleşen yanardağ patlamaları bölgedeki coğrafi şekillerin oluşmasında ana etken. Yani bu Dünya’yı bizlere yanardağlar hediye etmiş.

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Kısa bir girişten sonra küçük hafta sonu tatilinizi değerlendirmek üzere Kapadokya güzel bir tercih olabilir. Özellikle Ankara’ya yakın olan Kapadokya’ya İstanbul’dan karayolu ya da uçakla ulaşabilmeniz mümkündür. Ancak hafta sonu tatilinde tercih edecekseniz zaman sorunu olduğu için uçakla gelmenizi önermekteyim.

Kapadokya’ya ulaşmak işin en kolay kısmıdır. Asıl zor olan her yeri birbirinden güzel olan bu yerde gezmeye nereden başlayacağınıza karar vermektir. Bunun kararını verebilirseniz ortada bir sorun kalmayacaktır.

Peri Bacaları

Kapadokya’nın hemen her yerinde görme imkanınızın olduğu bu ilginç taş oluşumları özellikle gece ve gündüz geçişlerinde büyülü görüntüler oluşturdukları için peri bacası olarak adlandırılmış. Peri bacalarının herkesin hayal gücüne göre değişen binlerce benzetmesi bulunmaktadır. Ancak buna rağmen ortak noktada buluşulan benzetmelerden biri “Üç Güzeller” olarak adlandırılan anne, baba ve çocuk şeklinde duran peri bacalarıdır. Onları farklı açılardan fotoğraflamadan ya da önünde selfie çekmeden geri dönmeyin derim.

Ürgüp

Ürgüp ise Kapadokya’nın yerleşim olarak yoğunlaştığı bir yer. Dolayısıyla hem yerli halk burada yaşamakta hem de konaklama için otel ve diğer tesisler yoğun olarak burada bulunmaktadır. Ürgüp’te peri bacası benzeri yer şekillerinden ziyade içi oyulmuş taşlar ve tepeler bulunmaktadır.  Üstelik herkesin severek izlediği Asmalı Konak dizisindeki meşhur konak bu ilçe sınırları içindedir. Asmalı Konağa benzer çok sayıda konak otel olarak hizmet vermekte olup bir konak deneyimim olsun istiyorsanız bunları tercih edebilirsiniz. Ürgüp’ün taş sokaklarında gezerken kaybolabilir. Birbirinden güzel kareler çekebilirsiniz. Şarap severler için ise bu gizemli evlerin mahsenlerinde saklanan onlarca şarap çeşidi bulunmaktadır. Gün batımında güzel manzara eşliğinde tüketmeniz şiddetle önerilir!

Uçhisar Kalesi

Tüm Kapadokya bölgesini rahatlıkla seyredebileceğiniz birkaç yerden biri olan Uçhisar Kalesi’nde tek bir bakışta bütün Göreme vadisini, Güvercinlikler Vadisini ve hatta Erciyes Dağını bile görebilmeniz mümkündür. Göreme Vadisinden kalkan rengarenk balonların havadaki dansını buradan izleyebilir, yanınızda Ürgüp’ten aldığınız bir şarap varsa onun eşliğinde güneşin batışına ortak olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here