Olta İle Balık Tutmanın Püf Noktaları

0
75

Oltayla balık avlamak kimileri için zevk, kimileri için ise bir ekmek parası arayışı için yapılıyor. Bu nedenle eline oltasını alan herkes ya bir akarsuyu kenarına ya bir göl kıyısına ya da sahile gidiyor. Oldukça eğlenceli, eğlendirirken insanı yormayan ve doğa ile iç içe olma fırsatını sevenlerine sağlayan olta ile avlanma sporu  sayesinde özellikle haftasonları yukarıda bahsettiğimiz mekanlar tıklım tıklım oluyor. Olta ile balık tutmaya amatör ya da profesyonel gözle bakan herkesin bilmesi gereken bazı püf noktalarını öğrenmek için lütfen yazımızı sonuna kadar okuyunuz.

Olta Balıkçılarına Öğütler

Birçok kaynaktan edindiğimiz bilgilere göre, bir nevi  meditasyon sayılan, deniz ve yeşilin birleştiği noktalarda yapılan ve bu sayede doğa ile bütünleşmenin üst düzeyde olduğu bu sporda başarılı olabilmek için bazı şeylere dikkat etmek gerekiyor. Profesyonel kişiler, sevgi, sabır, soğuk kanlılık ve hızlı refleks isteyen olta balıkçılığında avlanma sayısını arttırmak için şu önerilerde bulunuyor.
-İnce misina 0,25, 0,30 ve 0,40 uygundur, balıkları korkutmaz.
-Büyük balıklar oltaya yakalandığında misina yavaşça  ürkütmeden yukarı  doğru çekilmelidir.
-İstavrit tutarken çapa atılmamalıdır, çapa ipinin hareketi balığı korkutacağı ve  yarı yarıya keseceği için uygun değildir.
-Tekneyle ile çıkılan büyük balık avlarında mutlaka bir kepçeye sahip olunmalıdır. Denizden çıkarılan balık kepçeyle ya da kakıçla yakalanmalıdır.
-Bir balık teknesinde bulunması gereken diğer şey livardır. Livar yerine büyük su kovaları da kullanılabilir. Ayrıca kovanın içindeki su sürekli değiştirilmelidir yoksa balıklar plastik kovanın içinde bulunsa dahi bayatlayabilir.
-Avlanma sahalarını sürekli kullanabilmek için kirletmemek gereklidir.
-Av gününün sonunda artan yemler varsa ve o günden sonra yakın bir zamanda yeni bir avlanma yapılmayacaksa artan yemler ile yemlenme yapılmalıdır.

Sizler de balıkçılığa yeni başlayan veya bu işi hobi olarak yapan biriyseniz yukarıda ki önerileri dikkate alarak avlanmaya başlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here