Türkiye’deki Kayak Merkezleri

0
52
Türkiye'deki Kayak Merkezleri

Kış turizminin yaklaşması kayak severleri harekete geçirmeye başladı bile. Bembeyaz örtüyle kaplı pistlerde özgürce kaymanın keyfini yaşamak isteyenler şimdiden Türkiye’deki kayak merkezlerine rezervasyon yaptırmaya başladı. Ucuz tatil fırsatları olarak sizler için ülkemizdeki kayak merkezlerini listeledik.

1-Uludağ Kayak Merkezi

Bursa merkezine 36 km uzaklıktaki Uludağ’da 11 tane ana pist, snowboard, cross country ve heli skiing tarzlarında pistler bulunur. 13 lift, 7 telesiyej, 6 teleski, 7 T Bar ve sürekli açık olan acil yardım merkezi bulunur.2 km uzunluğundaki en uzun pisti ve 1,7 km uzunluğundaki en uzun telesiyeji ile kayak tutkunlarına hizmet verir.Tüm pistlerin toplam uzunluğu 25 km’dir.

Türkiye'deki Kayak Merkezleri
Uludaü Kayak Merkezi

2- Kartalkaya Kayak Merkezi

Kartalkaya, kayak dendiğinde akla düşen ilk yerlerdendir. Bolu merkezine 38 km uzaklıktaki Kartalkaya, Köroğlu Dağları’nda bulunur. Kayak için en uygun zamanlar Aralık başından Mart sonuna kadar olan dönemdir. Yarı ılıman bir iklimi olan Kartalkaya, kayak ve snowboard sevenler için idealdir. Çam ağaçları ve muhteşem manzarasıyla pek çok turistin uğrak yeridir.

Türkiye'deki Kayak Merkezleri

3-Palandöken Kayak Merkezi

Meşhur Doğu Ekspresi ile gidilebilecek bir yer olan Palandöken, özellikle geçtiğimiz yıllarda popüler olmaya başladı. 2011 yılındaki Universiade Kış Olimpiyatları ile adından söz ettiren merkeze büyük yatırımlar yapılmaya başlandı. Türkiye’deki en uzun pist 12 km ile Palandöken’dedir. 2 tanesi olimpik olmak üzere toplamda 22 adet pist bulunan Palandöken’deki pistlerin toplam uzunluğu 28 km’dir. Alt yapı olarak oldukça sağlam olmasına karşın, geçtiğimiz olimpiyatlarda yaşanan çökme olayları nedeniyle, tüm pistler kullanılamıyor.

Türkiye'deki Kayak Merkezleri

4-Kartepe Kayak Merkezi

İzmit ilinin doğusunda ve Sapanca ilçesinin batı bölgesind bulunan Kartepe, Marmara Bölgesi’nin en yüksek 3. noktasıdır. Samanlı Dağları arasında bulunan Kartepe, 42 km genişliğinde bulunan kayak merkezi, Aralık ayından Şubat ayının sonuna kadar kayak severleri ağırlar. Suni kar yağdırma sisteminin de bulunduğu Kartepe’de 12 adet pist, 3 adet telesiyej ve 1 adet teleski bulunur. İstanbul ile arasında 1 ya da 1,5 saatlik uzaklık vardır. Ankara’ya ise 4 saatlik bir sürede gidilebilir.

Türkiye'deki Kayak Merkezleri

5-Kastamonu-Ilgaz Kayak Merkezi

Ilgaz dağlarının üstünde yer alan Kastamonu –  Ilgaz Kayak Merkezi, Ilgaz Milli Parkı’nın içinde bulunur. Ankara ile arasında 210 km, İstanbul’a 460 km ve Kastamonu ‘ya 40 km uzaklıkta bulunur.Bir adet telesiyej, bir adet teleski ve pistlerden oluşan Kayak Merkezi’nde toplam pist uzunluğu 1800 ila 2000 arasındadır.

Türkiye'deki Kayak Merkezleri

En ucuz tatil fırsatları olarak sizler için Türkiye’de en çok tercih edilen kayak merkezlerini listeledik.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here