Kamp Çadırı Nasıl Kurulur?

0
90

İlk defa kamp yapacakları en fazla düşündüren konulardan biri olan çadır kurmak sanıldığı kadar basit değildir. Çünkü çadır kurma biçimleri kullandığınız çadıra göre değişim gösterir. Her ne kadar kurulumlar çadırlara göre değişse de bazı şeyler temelde hep aynıdır. Fakat onlara geçmeden önce bir konuya daha açıklık getirmek istiyorum. Yalnızca ilk defa kamp yapacaklar değil, uzun yıllardır kamp işiyle haşır neşir olanların da ciddi anlamda angarya bulduğu işlerden biridir kamp çadırı kurmak. Çünkü sık kamp yapmayanlar daha öncesinde güç bela kurmayı başardıkları çadırları bu seferki kampta yeniden kurmak istediklerinde sanki ilk kez kuruyormuşçasına hep aynı sorunu yaşarlar. Bu hususta siz değerli kamp severlere tavsiyem görüntüsüne aldanmadan kurulumu basit olan kamp çadırlarını tercih etmeniz olacaktır. Hatta son dönemde moda olan havaya fırlatılıp kendiliğinden çadır olan türleri seçerseniz epey rahat edersiniz.

Kampa Gitmeden Pratik Yapın!

Sözümü dinlemeyip kurulumu çetrefilli olan bir çadır aldığınızı varsayarsak; öncelikle kamp alanına gşdşp rezil olmamak adına evinizde, bahçenizde, garajınızda mutlaka kurabilmek için pratik yapmalısınız. Olur ya siz beceriksiz değilsinizdir de eksik parça vardır. Ya da hatalı bir aparat bulunmaktadır. Bu yüzden öncesinde bir prova yapmanızda fayda var. Kaliteli marka çadırlar öncesinde mutlaka test edilse de siz kendiniz için bir ön kurulum gerçekleştirin.

Çubuklara Dikkat!

Bahsettiğimiz gibi klasik çadırlarda birbirine sabitlenmesi gereken pol ismini verdiğimiz çubuklar bulunmaktadır. Bu çubuklar çadıra ait tentenin belirlenen yerlerinden geçirilir ve bu şekilde çadırın omurgası oluştulur. Daha sonra bu omurga çiviler ya da kazıklar yardımıyla yere sabitlenir. Son olarak rüzgar vb. durumlarda omurganın yamulmaması veya eğilmemesi için çubuklara bağlanan iğler ya yere ya da çevrede ağaç, direk vb. yerlere bağlanır. Bu şekilde kurulum tamamlanmış olur. İç kısmına geçecek olursak; çadırın içinin toprakla bağlantısını kesmek için kalın muşambalı içlikler çadıra ait belli yerlerden tutturularak kullanıma hazır hale getirilir. Sonrasında mat veya şişme yatak veya tulumlarınızı yerleştirebilirsiniz. Tüm bunlar bir yana iyisi mi siz beni dinleyin. Ve havaya fırlatılınca açılan türden çadırları bir düşünün.  İyi tatiller…

 

YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here